Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

  0     Sports Development Aid Tanzania
LiiKe ry     Tapahtumat     Hankkeet     Kampanjat     Uutiset     Kauppa     Linkit
LiiKe Ry

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player



6. Terveyden edistäminen,
mm. hiv/aidsin, malarian ja muiden sairauksien leviämisen pysäyttäminen


Zimbabwessa kuolee enemmän opettajia aidsiin kuin ehtii valmistua opet­ta­jan­kou­lu­tuslaitoksista. Malaria leviää erityisesti tropiikissa moskiittohyttysen pistosta ja tappaa vuosittain yli miljoona ihmistä.

Polttopallo–peliin
valitaan kaksi ”lääkäriä” jotka yrittävät pallolla heittämällä estää ”tautien” eli muiden pelaajien leviämistä ringin ulkopuolelle. Ringissä on kaksi kapeaa kohtaa mistä voi juosta ulos ”leviämään”. Mikäli ”tauti” pystyy koskemaan lääkäriä ennen kuin tämä osuu pallolla tautiin, lääkäriinkin tarttuu tauti ja hän joutuu ringin keskelle. Mikäli kaikki lääkärit joutuvat keskelle rinkiin, ovat taudit voittaneet. Taudeista tule pallon osuessa lääkäreitä.

Pelataan 10 minuuttia
jonka jälkeen yhdessä keskustellaan miten esimerkiksi malarian leviämistä tai hiv/aids-tartuntojen lisääntymistä voidaan välttää.

 
Radiokatu 20, Länsi-Pasila, 00240 Helsinki · puh (09) 3481 2610 · fax (09) 3481 2602 · info@liike.fi